DE

PL

film dokumentalny

Można by przypuszczać, że demokratyczna tarcza Unii Europejskiej gwarantuje jej obywatelom prawa człowieka i wolności podstawowe. 

Polska 2023. Środek Europy. Mija 19 lat od wstąpienia Polski do wspólnoty Uni Europejskiej.
Tymczasem radykalne rzady prawicowo-nacjonalistycznej partii PIS nie dają nadziei na praktyczną zmianę spoleczną.

Co robić, gdy jest się politycznie prześladowanym? W konsekwencji część dotkniętych osób decyduje się opuścić Polskę i migrować do Niemiec.

Kollektiv Lewo podjął decyzję, aby zająć się tym zjawiskiem w ramach filmu dokumentalnego. Obecnie znajdujemy się w fazie przedprodukcji.

zgłoś się

Czy chcesz podzielić się swoją historią z innymi, zainspirować i wpłynąć na zmiany w społeczeństwie? Jesteś częścią społeczności LGBTQI+ z doświadczeniem polskości, mieszkasz w Kolonii lub NRW i masz coś do powiedzenia? Zapraszamy na przesłuchanie do naszego filmu dokumentalnego!

Nasz projekt skupia się na życiu i doświadczeniach osób LGBTQI+ z polskim pochodzeniem, które żyją w Niemczech. Chcemy pokazać różnorodność społeczności, ale też zwrócić uwagę na problemy, z jakimi boryka się ta grupa w naszym społeczeństwie. Czy to w pracy, w szkole, na ulicy, czy w życiu prywatnym – często spotyka ich nietolerancja, dyskryminacja i brak zrozumienia.

Nasz film ma na celu przede wszystkim pokazanie historii i głosów tych osób, które do tej pory nie były wystarczająco słyszane. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której każdx z nas może się zidentyfikować i zrozumieć, jakie wyzwania stoją przed osobami LGBTQI+ z polskim pochodzeniem w Kolonii i NRW.

Jeśli chcesz dołączyć do naszego projektu, nie musisz mieć doświadczenia aktorskiego. Wszystko, co potrzebujemy, to Twoja szczerość, autentyczność i chęć podzielenia się swoją historią z nami. Jeśli czujesz, że Twoje doświadczenia i historie mogą pomóc innym, lub chcesz po prostu podzielić się swoim punktem widzenia, zapraszamy Cię na nasze przesłuchania.

Zapewniamy przyjazną i otwartą atmosferę oraz szansę na wzięcie udziału w ciekawym projekcie, który ma szansę zmienić rzeczywistość. Nie czekaj dłużej i zgłoś się do nas już dziś!

Formularz zgłoszeniowy [PL]

 

Kollektiv lewo

Co robić w zdemaskowanym świecie?

Kollektiv Lewo – założony w 2022 roku w Kolonii – to związek ludzi, którzy mają na celu wniesienie wkładu w kształtowanie społeczeństwa godnego do życia w ramach socjo-kulturowym. Poza estetycznym wyglądem, sztukę rozumiemy przede wszystkim jako polityczne oświadczenie i odpowiednie narzędzie do radzenia sobie z absurdem i bezcelowością bytu. Kolektyw odrzuca dogmatyczne uciskanie człowieka, czy to religijne, kapitalistyczne czy racjonalistyczne. Opowiadamy się za społeczną sprawiedliwością i przeciwko wykorzystywaniu człowieka i natury w ramach rynkowych standardów. Opowiadamy się za feminizmem, przeciwko patriarchatowi, rasizmowi oraz homo/queerfobii. Za kwitnącą demokracją i przeciwko prawicowemu populizmowi. Na rzecz otwartej wspólnoty, i przeciwko nienawiści i podziałom.

Mateusz

artysta – performer – tancerz – aktor – pedagog – osoba queer. Od kilku lat mieszka i działa w Kolonii. Aktywista i działacz na rzecz polonii. Założyciel Queerowego Klubu (oddolnej inicjatywy wspierającej osoby LGBT+ z doświadczeniem polskości w Kolonii i NRW).
Aktualnie student Gender Studies. Prywatnie kocha weekendowe szaleństwa w klubach techno, samorozwój, jogę i jedzonko wege. Matka i ojciec suczki Milki i kocura Melona.

Marzena

studiowała kulturoznawstwo i projektowanie graficzne w Katowicach. W jej obszarze zainteresowań leży polska sztuka krytyczna. Szczególną uwagę poświęciła tematyce LGBTQI+ na polskiej scenie kulturalnej.

Inicjatorka kolektywu Lewo. O projekcie filmowym myślała od lat, wreszcie z kollektywem Lewo dochodzi do jego realizacji.

Jest feministką i wierzy w nieprawomocny język sztuki.

lukas

studiuje mediokulturoznawstwo i filozofię, jest kamerzystą i montażystą. Jego zainteresowanie ludźmi i społeczenstwem doprowadziło go do filmu. Inicjator kollektywu Lewo.

Jest zdziwiony absurdalnością świata i wierzy w permanentną rewoltę prowadzącą do różnorodności kulturowej i sprawiedliwości społecznej. Nie lubi, gdy bogaci płacą niskie podatki lub nie płacą ich wcale.

Jarek

Student kierunku nauczycielskiego na uniwersytecie w Kolonii. Od lat pracuje w organizacji pozarządowej, która działa na rzecz promowania postaw demokratycznych. Aktywista zaangażowany w organizacje licznych protestów odnośnie spraw polonijnych i współzałożyciel Queerowego Klubu – inicjatywy dla polskojęzycznej społeczności queerowej z doświadczeniem migracji. W wolnych chwilach marzyciel i pasjonata ogrodnictwa.

Kontakt

kollektiv.lewo@gmail.com

Datenschutz